Uzun bir motorsiklet yolculuğu için hazırlanmak Ufacık çantalara dev hayaller sığdırmak

Uzun motor yolculukları benim için en kısa haliyle bir meditasyon. Yaşadığımız dünyayı bir süre için de olsa geride bırakıp sadece yolculuğa ve görmek istediğim yerlere odaklanmak oldukça heyecan verici bence. Ayrıca eğer siz de benim gibi pat diye uzun yollara çıkamayanlardansanız, heyecanlı bir hazırlık süreci istiyor bu yolculuklar.

Biz de ilk uzun yolumuzu 2015 yazında yaptık ve şimdiden bir sonrakini planlamaya başladık. Bu notları da hem kendim için hem de benim gibi yola çıkmadan önce hazırlığı doyasıya yaşamak isteyenler için yazıyorum.

Bu notlar motorsiklet ile yapılacak bir yolculuk için alındı, ancak elbet diğer taşıtlara da uyarlanabilir.

Herşeyin başı; hedef

Bir şeyi yeterince isterseniz olur gibi oldukça tırt bir bakış açım var. Gerçekten birşeyleri istediğinizde tüm kararlarınızı farkında bile olmadan bu yönde vermeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla, çıkacağınız bu uzun yol için de ilk şey, hedef koymak olmalı. Ne yapmak istiyorsunuz? Nereye gitmek, neyi görmek ve neleri deneyimlenmek?

T – 4 ay

Uzun yol dedik ama, uzun göreceli bir kavram elbette. Benim uzun yolum yurtdışından geçiyor. Dolayısıyla yolculuğa 4 ay kala, girip çıkacağınız ülkelerin bir listesini hazırlamaya başlamalısınız. Gerçek bir rota için erken olabilir ve uğrayacağınız yerlerde sınır geçişleri kolay olabilir elbet, ama vizeler için 4 ay iyi bir süre. Üstelik bu kadar süre önceden ayarlamalarınızı yaptığınız için artık vazgeçmeniz de zorlaşır.

T – 3 ay

Yola çıkmaya 3 ay kala, rota ve kalacak yerleri kesinleştirmek iyi bir fikir. Hedefi belirlediğinizde öncelikle görülmek istenen yerleri ufak bir liste haline getirmiştik zaten. Şimdi bu listeyi anlamlı bir halde uzatma zamanı. Orada uğranacak ufak bir kale varmış, burada müze varmış derken büyük bir liste haline gelebilir bu. Bunun için önerim Evernote bu arada. Şiddetle öneririm. Ardından bu listeyi bir rotaya indirgemelisiniz. Söylenmesi, yapmaktan daha zor, ama önemli. Ardından duracağınız noktaları belirlemek ve konaklama modellerinize karar vermeniz gerekli. Otelde konaklayacaksanız rezervasyonları, çadır ise tercih kamp alanlarını (yer, uygunluk, ücret vb) araştırıp kesinleştirmek lazım. Bunları belirlediğinizde eğer bir GPS kullanıyorsanız oraya da yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde eğer bir yolcu için uçak ile git-gel yapılacaksa, onu da bu aralarda almak iyi bir fikir olabilir.

T – 2 ay

Yolculuğa 2 ay kala neler alacağız yanımıza sorusuna bir cevap bulmaya çalışmak lazım. Bununla ilgili daha önce şöyle notlar almıştım. Bir liste ile başlamak mantıklı. Sonra bu listeyi olabildiğince rafine etmek lazım.

T – 1 ay

1 ay kala, taşıtınızın da yola hazır olması önemli. Uzun yol için bakımı yaptırın. Daha çok var evet, ama yurt dışından gelmesi gereken ve 2 hafta bekleme süresi olan bir parça canınızı sıkabilir. Ayrıca eğer yurt dışı planlıyorsanız araç ile ilgili evraklar da bu sıralar hazır olmalı. Herşeyi güzelce klasörleyip bir kenarda tutun. Az kaldı. Evinizden uzaktayken birileri gelip kedinize bakacaksa Planı yapın. Siz olmadan çalışabilecek bir düzen kurmaya çalışın.

T – 2 hafta

Eşyalarınız için yerleştirme planını hazırlayın kafanızda. Bir eksiğiniz varsa tamamlayın. Evraklarınızı bir daha kontrol edin. (Ben heyecandan iki günde bir yapıyordum)

T – 2 gün

Out of office ayarlarınızı kurun ve yola çıkmaya hazırların kendinizi. Son iki gece erken yatmaya çalışın, yola sabah erken çıkmak iyidir her zaman. Yolculuk için ihtiyacınız olacak parayı hazırlayın, kartlarınızı ve hesabınızı kontrol edin. Eğer mümkünse, çantalarınızı yerleştirin.

Bir önceki gece

Erken yatın. Eğer kapalı bir garajınız varsa eşyalarınızı motora yükleyin. Sabah giyeceklerinizi hazırlayın ve erkenden yatın.

Ve sabah kalkıp, aylardır hayalini kurduğunuz o yola çıkın. Elbette sayısız sürpriz ile rotanız, planlarınız değişecek. Ama emin olun, benzersiz bir deneyim yaşayacaksınız ve farklı bir insan olarak geri döneceksiniz evinize!

 IMG_1449

Yorumlar

En Sevilen Yazılar