Kahve Üzerine Çünkü zor ayılıyorum

Tanıyanlar kahveye merakımı bilir. İyi kahve içmekten keyif alırım. Bu yüzden evde kahve demleyebilmek için bir yığın oyuncağım var.

Ancak motorla yola çıktığımda Nescafe’ye talim oluyoruz genelde. Bu sene bunu değiştirmeye karar verdim. Bu yüzden yolda da kullanılabilecek kahve demleme malzemeleri toparlama başladım.

Bialetti

Ya da nam-ı değer moka cezvesi. Ufak bir alet aslında. Çalışma mekanizması şurada. Tüpün üzerine koyup biraz sabredince güzel  kahve yapıyor. İki temel sorunu var; ürettiği miktar az ve temizleyebilmek için soğumasını beklemek lazım. Tek başıma olduğumda keyifli, ancak kalabalıkta sıkıntı.

Pourover

Ya da drip tarzı kahve makinasının manuel olanı. 3. Dalga kahvecilerde havalı havalı anlatılan bu alet aslında bildiğiniz huni. Altında ufacık bir açıklığı var. Üzerine kağıt filtre koyup ağır ağır suyu döküyorsunuz. Mis gibi kahve oluyor. Tchiboda katlanan halini bulunca hemen atlamıştım. Bol miktarda kahve üretebiliyorsunuz, ancak ürettiğiniz espresso değil, filtre kahve neticesinde. Üstelik termostaki su ile yapmak da mümkün.

Bunlar haricinde heyecanla denemeyi beklediğim yüksek basınçlı manuel espresso aletleri var. Wacaco’nun Nanopressosunu denk getirebilirsem cephaneye katmak niyetindeyim.

Elbette en iyi kahve taze öğütülmüş olanı. Ancak henüz yanımda taşıyabileceğim kadar ufak ve sağlam bir değirmen bulamadım.

Yorumlar

En Sevilen Yazılar