Yolda Yemek Pişirmek Üzerine Çünkü açken ben, ben değilim

Kısa gezilerde hep konakladığımız yerlerde ya da yere restoranlarda karnımızı doyurmayı tercih ettik şimdiye kadar. Ancak uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız bu hem ekonomik olarak, hem de ağız tadı adına iyi bir seçim olmuyor. Bir süre sonra yahu sıcak bir tas yemek yesek diyor insan.

Bu yüzden, kamplarda kullandığımız seti de yola çıkarken yanımıza almıştık. Tencere; MSR Quick 2. Titanyum olanlardan daha ekonomik, en az onlar kadar da hafif. (Üstelik titanyum olanlar oldukça nazik, çok yoğun ısıda hızla deforme oluyorlar) setinde 2 tencere var, kulp ve kapak bir de. Yine MSR’ın bu şeyin içine girebilen tabaklarından kullandık. Toplandığında çok yer kaplamadığı için iyi bir tercih oldu.

Çatal bıçak olarak ilk başta lightmyfire’ın sporklarını denedik, ancak pek kullanışlı gelmedi. Yola çıkarken Quechua’nın aluminyum katlanır kaşık ve çatalı ve leatherman bir çakı kullandım. Daha dengeli olduklarını düşünüyorum. Ancak yolda farkettik ki, yemek pişirirken karıştırmak için tahta bir kaşık lazım. Onu da Norveç’te bir benzinciden 3€ a aldık. Sanırım çarşı pazardan daha ucuza alınabilirdi. Sapını biraz kesip setin içine sığar hale getirmek istiyorum. Ancak henüz sıra gelmedi buna 🙂

Tuz-karabiber ikilisi bence mühim, İgloo nun nem geçirmeyen bir modelini görmüştüm bir arkadaşımda. İyi bir tercih oldu. Ancak diğer baharatlar için henüz iyi bir opsiyon bulamadım. Kitlenebilir ufak poşetler ile pek olmadı. Varsa önerileriniz alabilirim 🙂

Stanley’in 1 litrelik adventure serisi termosu, yanıma aldığım için en çok mutlu olduğum ürün sanırım. Kapağı bir bardak, ikinci bardak için ise ferrino nun kulpları katlanan ufak bir çelik kupasını kullandım.

Bir tane kurulama bezi, ufak bir bulaşık süngeri ve bir otelden yürüttüğüm şampuan kutusu içine doldurduğum bulaşık deterjanı da yol boyunca yetti, bittikçe doldurdum.

Tüplü ocaklar benzinlilere göre daha kullanışlı geliyor bana, çok ekstrem koşullara dayanamaz muhtemelen ama 500ml lik tüp 40-50 gün boyunca neredeyse her gün 1-2 lütfu kaynatmama ve yemek yapmama yetti. Ocak halesi olarak Karrimore Xlite kullandım. Ben aldığımda oldukça ekonomikti, şimdi biraz tuzlu olmuş

Bunların termos ve tüp hariç tümü, tencere setinin içine girdi, toplam ağırlığı ise 400 gr civarında oldu.

Yolda, dağda, taşta ve kampta karın doyurmak için kullandığımız set kabaca bunlardı. Bolca yemek pişirdik, makarnadan domatesli pilava kadar türlü çeşit yemek yaptık.

Ancak bir salata kasemiz olsaymış iyiymiş. Kullanmadığımız tencere ile mutlu olmaya çalıştık 🙂

Sizler yemek seti olarak ne kullanıyorsunuz?

Yorumlar

En Sevilen Yazılar