Yolculuklarda Kullandığımız Uygulamalar & Siteler Çünkü iPhone'un pili daha çabuk bitmeli

Yola çıkmadan önce ve yolda cep telefonum elim ayağım oluyor. Haritalar, rezervasyonlar, kamp yerleri vb. derken neredeyse herşey için telefonu kullanıyorum. Gezilerde kullandığım uygulamaların ve sitelerin kısa bir derlemesi aşağıda…

Navigasyon

img_2956Navigasyon için Motorun üzerindeki GPS (BMW Navigator V / Garmin Zumo 500 varyantı) ana kaynağım. Bununla konuşan ve telefondan GPS’e varış noktaları aktarmamı, GPS’e trafik verisini çeken SmartLink uygulaması internete muhtaç, dolayısıyla yurt dışı gezilerde pek işe yaramıyor. GPS haricinde, özellikle şehir içlerinde 4 uygulamayı çok sık kullanıyorum.

Sygic: Yıllar önce bir yıl başı kampanyasında bedava olarak indirmiştim, eski kullanıcılar için tüm dünya haritalarını ücretsiz olarak veriyor. Arşivi fena değil. Offline kullanabiliyorsunuz ve hız limit ve kamera uyarıları da oldukça güncel. Motorda önümde telefon açık durmasa da zaman zaman arka planda açıp intercom üzerinden kamera ve hız uyarılarını aldığım oldu.

Here WeGo: Nokia’ın projesi olarak yola çıkıp elden ele gele gele şimdi windows’un oldu. Arşivi zayıf ancak offline kullanım, yürüme yolları vb. için başarılı. Biraz fazla pil tüketiyor.

Google Maps: Bildiğimiz, sevdiğimiz google maps. Belirli bölgeler için offline harita kullanmak mümkün, ancak neredeyse her foksiyonu online çalışıyor. Eğer internet yoksa el altında, biraz kör topal.

Maps.me: En sevdiğim uygulamalardan. Haritaları ufak, hızlı, az pil tüketiyor. Arşivi yer yer güzel, yer yer kötü. Açık kaynak bir harita sistemi üzerine oturduğu için başka yerlerde olmayan içerikleri bulmak mümkün.

Apple haritaları pek kullanmıyorum, genelde pek aradığımı bulamıyorum. Navigasyon arayüzü de pek bir uyduruk.

Takip Sistemi

GPS tabanlı takip için 2 sistemi kullanıyorum.

Btrack: Yazılımı ve sistemi bizim tarafımızdan üretilmiş olan çok detaylı bir takip sistemi. Yolculuk sonrası için ciddi analizler alabiliyorum ve yerimi canlı olarak paylaşabiliyorum. Bir telefon uygulaması değil de ayrı bir ünite olduğu için pil derdi de yok.

Track.gs: Kısa gezilerde, hızlıca canlı yer paylaşımı için ideal. Ancak çok az detay var ve cihazın internetine muhtaç.

Konaklama & Kamp

Konaklama için booking, airbnb en çok kullandığım uygulamalar. Bunun haricinde kamp yerleri için internet varsa google da iyi bir opsiyon.

Hava Durumu

iOS’un kendi hava durumu uygulaması her zaman tutturamıyor. Özellikle Avrupa’da Sat24 uygulaması başarılı. Ege ve çevresi için Poseidon ve Atina Üniversitesi Meteoroloji Merkezi mutlaka gözden geçirilmesi gereken siteler. Şaşırdıklarını çok az gördüm. Özellikle haritalar kısmından bulut ve yağış haritaları incelenmeli, havanın akışı gözlemlenmeli yola çıkmadan önce.

Gider Takibi

TrabeePocket şimdiye kadar kullandığım en basit ve kolay uygulama. Ama basitçe not tutmakta iş görebilir. Giderleri takip etmek önemli!

 

Yorumlar

En Sevilen Yazılar