“KING IN THE NORTH” A.K.A. #NORDKAPP Türkiye’den Nordkapp’a 6 hafta ve 14.000 km’lik bir motorsiklet yolculuğu hikayesi

6 Temmuz (Nordkapp)

“Merhaba. Adım Özgür. Evet, Türkiye’den geldim. Evet, motorla geldim. Evet, büyük çoğunluğunu tek başıma geldim.”

Sanırım yol boyunca en çok kurduğum cümleler bunlardı.

Alta’dan erken çıkıp, kıvrıla kıvıla giden yollarda biraz üşüyerek ve bolca yağmur yağmamasını dileyerek Nordkapp’da kalacağımız yere geldik. http://www.kirkeporten.no ‘ya eşyaları bırakıp ilk kontak çevirdiğim andan beri beklediğimiz anıta sürdük.

IMG_1761

Vardığımızda yağmur, sis yoktu ancak bolca rüzgar vardı. Anıtın girişine 2 kişi için 52€ ödedik. En uca gidip, demir dünyanın önünde fotoğraf çekmemek olmazdı elbet. Biraz zaman geçirdik anıtın yanındaki merkezde. İçinde müze, büyükçe bir alışveriş alanı ve yemek yenecek yerler var. Buraya kadar gelebilmiş olmanın keyfini iyice içimize sindirince kamp alanına geri döndük.

Akşam yemeği için kamp yerinden 20km kadar güneydeki şehir merkezine gittik. Saat henüz 18:00 olmasına rağmen çoğu yer kapalıydı. Girişteki dev alışveriş merkezinden kullan-at bir mangal ve et aldık. Kamp alanına dönüp domatesli pilav ve mangal yaptık. Hava dışarıda oturmamıza müsaade edene kadar otuduk, gece yarısı güneşini izledik. Kamp alanına gecelik 50€ verdik.

Yorgun, üşümüş ancak muzaffer bir şekilde uyku tulumları içinde uyuduk. Yarın dönüş başlıyor.

Günün GPS İzi: http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14053199

7 Temmuz (Inari)

Sabah istediğimiz kadar erken kalkamadık ancak hızlıca toparlanıp dönüşe başladık. Güneye doğru indik ve Norveç’ten çıkmadan önce son fyord’a bir kahve yaptık kendimize.

IMG_1771

Havanın nezaketi sadece Nordkapp için olacak ki, yağmur altında sürdük Norveç’in son 100km’sini. Finlandiya sınırına geldiğimizde hava açtı, ısındı. Bir sevinç, heyecan, bulduğumuz ilk dinlenme alanında durduk. Yağmurlukları çıkarttık, karnımızı doyurmak için hazırlık yapmaya başladık. Sonra sivrisinekler geldi. Binlerce. Öyle ısrarcılar, öyle umarsızlar ki! Vuruyorsun, halen kan emeceğim diye uğraşıyor. Bize o çorbayı huzur içinde içirmeyeceklerini anlayınca hemen toparlanıp yola devam ettik. Ön cama tutunan bir sinek bizimle bir 20km kadar daha geldi. Öyle ısrarcılar.

İnari gölü yakınlarında http://www.ukolo.fi de kaldık. Gecelik 50€ ödedik. Kaldığımız yer pek temiz değildi. Sivrisinekler burada da yakamızı pek bırakmadı. Off çözüm değil, bir tek yeşil spiraller işe yarıyor, o da biraz yarıyor. Güzel bir göl manzarası vardı kaldığımız yerde. Pek keyfini çıkartamadık.

Batmayan güneşte uyumak için o ana kadar kaldığımı her yerde kalın perdeler vardı. Burada da aynı perdeleri bekledik, ancak sadece pencerelerden birinde vardı. Ufak pencereden sızan güneş altında sivrisinek ısırıklarını kaşımamak için direnerek uyuduk.

Günün GPS İzi: http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14053207

8 Temmuz (Kemi)

Sabah yağmur altında uyandık, hızlı bir kahvaltı sonrasında sineklerden kaça kaça hazırladık ve Kemi’ye doğru yola çıktık. Durduğumuz her yerde sivrisinek istilası devam ediyordu. Pek mola veremeden, olabildiğince hızlı hedefimize varmaya çalıştık. http://www.camping-merihelmi.fi  de Gecelik 95€ ödedik.

IMG_1779

Kaldığımız yer İsveç ile Finlandiya arasındaki Botni körfezine bakıyordu. Sivrisinekler burada da vardı, ancak bu sefer önlemi erken aldık, bolca off sürdük, yeşil spiral sinek kovuculardan 2 tane yaktık.

Botni körfezi üzerine batan güneşi izleyerek uyuduk. Dinlendik. Hava daha sakin artık. Ama güneş halen batmıyor.

Günün GPS İzi:http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14053217

Yorumlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

En Sevilen Yazılar