“KING IN THE NORTH” A.K.A. #NORDKAPP Türkiye’den Nordkapp’a 6 hafta ve 14.000 km’lik bir motorsiklet yolculuğu hikayesi

9 Temmuz (Laukaa)

Bu sefer yağmursuz bir sabaha uyandık. Biraz şaşkın halde hazırlanıp kabinden çıktık. Gece kaldığımız yer biraz pis gelmiş olacak ki, duş almak bile istemedik. Hedefimiz Helsinki’ye olabildiğince yaklaşmaktı, bu yüzden akşam yemeği alışverişini de yapıp Laukaa’ya kadar sürdük. Pahallı olsa da güzel görünen bir kabinde http://www.varjola.com  Gecelik 110€ ye kaldık.

IMG_1792

Varıp yerleştikten sonra anladık ki, oldukça lüks bir yere gelmişiz. Sabah kahvaltısı falan bile vardı. Temiz ve güzel odanın keyfini çıkarttık. Göl kıyısına inip yürüyüş yaptık. Gün sonuna doğru başlayan yağmur ile biraz ıslandık ve sıcacık kabine dönüp uzun bir uyku çektik!

Günün GPS İzi:http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14053221

10–12 Temmuz (Helsinki)

Uyku tulumu yerine temiz yatak çarşafları içinde uyanmak iyi geldi. Ağır ağır toparladık, sabah kahvaltısını ettik ve nispeten kısa  bir yolculuk ile Helsinki’ye geldik.

3 gün kaldığımız Helsinki’nin tadını pek çıkartamadım. Bayram dönüşü olduğu için işler yığılmaya başladı ve günlerin büyük kısmını AirBnb’den gecelik 70€ ya bulduğumuz evde geçirmek zorunda kaldım. 13 Temmuz öğleni için Helsinki – Tallinn feribotuna yer ayırttım. 12 Temmuz akşam üstü eşimi Türkiye’ye uğurladım.

Bolca çalıştım.

Günün GPS İzi:http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14053242

13 Temmuz (Parnu)

Sabah erken kalkıp evi temizledim ve Helsinki limanına gittim. Feribot için biraz beklemek gerekti, birkaç motorcu ile kahve içip sohbet ettik. (Yaşasın termos kardeşliği) Feribot öyle büyüktü ki, içindeki 3 kat taşıma alanına tırlar, kamyonlar sığıyordu. Motoru sabitleyip yolcu alanına çıktım. (8 katlı olan gemide 12 asansör vardı, öyle büyük) karnımı doyurdum ve arka sahanlıkta yaklaşık 3.5 saat süren yolculuk boyunca denizi izledim.

Tallinn’e varır varmaz daha yumuşak bir hava karşıladı beni. Güneye indiğimi daha da iyi hissediyorum artık. Kısa bir şehir turu atıp akşam yemeği için erzak aldım ve Estonya’nın güneyindeki Parno şehrine sürdüm. Ufacik bir kent burası. Bir adamın arka bahçesinde yaptığı kamp alanı olan http://www.karjamaacamping.ee de kaldım ve gecelik 10€ ödedim.

Kamp alanına geçilen kapı ufacıktı. Motorun çantalarını söküp geçtim.

IMG_1960

Kamp alanında benden başka bir çift vardı, ancak ingilizce bilmiyorlardı. Pek konuşamadık. Zaten erkenden de yattılar. Bilgisayarı açıp pili bitene kadar çalıştım. Bayram bitti, herkes bilgisayar başında artık. İş ben buradayım demeye başladı iyice.

Günler sonra ilk kez çadırda uyudum. Özlemişim yahu!

Günün GPS İzi:http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=14053262

Yorumlar

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

En Sevilen Yazılar