Nordkapp Gezisinde Kullandığımız Ekipmanlar Çünkü hava soğuk ve biz soğuğu pek sevmiyoruz

Ne zaman gezi sonrası envanteri çıkartsam ohoo, amma çok eşya almışız diyorum. Şaşırtmadım. Yine öyle oldu.

Nordkapp’a yaptığım 6 hafta ve 14.000km’lik gezide BMW R1200GS Adv kullandım. Uzun yol için biçilmiş kaftan. Rahat ve sürücüsünü çok güvende hissettiren bir makina. Biraz fazla elektronik, biraz fazla ağır. Tek kötü yorumum bunlar olur sanırım.

1*YWbioz3PYczQF9tayxnk-wBMW’nin Touratech tarafından üretilen kendi 3’lü çanta takımını, iç çanta olarak Sarı Çanta kullandım. Sağolsun Koray verdiğim ölçülere göre hazırladı. Ek olara SW Motech’in 39lt’lik su geçirmez çantasını ve yine BMW’nin kendi depo üstü çantasını kullandım yolda.

  • Topcase: Benim kıyafetlerim, termos ve kahve. Kıyafetlerim dediğim, 4’er base-layer, 2 polar 1 mont.
  • Sol Sidecase (Büyük olan): Eşimin kıyafetleri, ayakkabılar ve motor kıyafetlerinin içlikleri.
  • Sağ Sidecase (Ufak olan): Bilgisayar ve bilimum elektronik ıvır zıvır. Ayrıca motor için aldığım lastik tamir kiti, ilk yardım cantası gibi nispeten az ihtiyaç duyduğum şeyler de buradaydı.
  • Dufflebag: Çadır, uyku tulumları, matlar, mutfak eşyaları ve tüp. Ayrıca bir alışveriş yaptığımızda aldıklarımızı da bunun üzerine koyduk.
  • Tankbag: Kolay erişebileceğim eşyaları koyabilmek için başka bir çözüm bulamadım. Cüzdan, telefon, pasaport, fotoğraf makinası vb. hep buradaydı.

Eşim bana katılana kadar Dufflebag’i yolcu selesinde kullandım, ardından çadırı sol çanta üzerine, dufflebag’i de sağ çanta üzerine bağladık. Top-case içindeki iç çantayı da top-case’in üzerine aldık. Biraz fazla yükseldi motor, ancak sıkıntı olmadı.

Kullandığım kamp malzemeleri ise şöyleydi;

  • Çadır: MSR Elixir 3. Verdiğim en iyi kararlardan biriydi. Hamburg’da çok sert yağan yağmurda çadırın çevresi göl olmasına rağmen içine bir damla su almadı.
  • Matlar: Therm-a-rest NeoAir Voyager ve Trail Lite. Eşimle beraber hiç çadırda kalmadığımız için Trail Lite’ı hiç kullanmadık. Ancak Voyager çok iyi bir tercihmiş. Yastık olarak Quechua’nın şişme yastıklarını kullandık.
  • Uyku Tulumları: 12 yaşında bir Ferrino (modelinin yazdığı parçası kopmuş gitmiş, ilk zamanlar kışlıktı, artık iyisinden mevsimlik) ve Northface Gold Kazoo. Bir gece haricinde hep Ferrino’yu kullandım. Nf’yi hep eşim kullandı. Eşim döndükten sonra bir gece Estonya’da ben kullanmak zorunda kaldım, hava çok soğuduğu için ferrino yetmedi.
  • Mutfak: Ocak için Karrimor’un titanyum bir başlığını kullanıyorum, oldukça hafif ve hızlı soğuyor. Tencere ve tabaklar ise MSR Quick 2. Leatherman’ın bir bıçağı ve multitool’u vardı yanımda.

Yanıma kamp sandalyesi almadım, çantaları masa-sandalye olarak kullandım genelde.

 1*JXYIDPMvLuqUIOEKaK_bgw

Yorumlar

En Sevilen Yazılar